Človek s jazvou

25.10.2009 21:40


 

Človek s jazvou

10.4.2009

    
          Začiatkom júla tohto roka sme sa dozvedeli, že novým trénerom známeho ruského heavyweighta AlexandraPovetkina sa môže stať nemenej slávny americký tréner Teddy Atlas. Americký špecialista, ktorý v poslednom čase nemá serióznu trénersku prax (momentálne pracuje ako televízny komentátor) priletel do Ruska, aby sa bližšie zoznámil s Povetkinom a osobne sa presvedčil o tom, či môže spolupracovať s olympijským víťazom z roku 2004, ktorý sa usiluje o dosiahnutie vrcholov profesionálneho boxu.

 


Ak sa pozrieme na zoznam borcov, s ktorými pracoval Teddy Atlas, hneď je jasné, že nadarmo svoj chlieb nejedával.
 

Počas tých niekoľko dní, ktoré Atlas zasvätil tréningom s Alexandrom, dospel Američan k názoru, že spolupráca s Povetkinom môže priniesť ovocie a súhlasil, že sa stane trénerom Ruského Rytiera. Pravda, Saša bude musieť zdokonaľovať svoje majstrovstvo už v krajine Atlasa - v Amerike a zaoceánsky špecialista mu veru ľahký život nesľubuje. Avšak len v takých podmienkach, podľa jeho nového trénera, sa Povetkin môže pripraviť ako treba na zápas, ktorý ho čaká na budúci rok s šampiónom IBF a WBO, Ukrajincom Wladimirom Klitschko.

 

Prečo team Povetkina rozhodol o zmene starého trénera Valerija Belova, s ktorým Saša ešte z amatérskych čias, ako sa hovorí zjedol nie jeden pud soli, za amerického trénera, nie je ťažké si domyslieť. Ako povedal počas príjazdu Atlasa do Ruska legendárny boxer minulosti a terajší prezident Federácie profesionálneho boxu Ruska Viktor Ageev, nech chceme akokoľvek, no najlepší tréneri profesionálnych boxerov sa nachádzajú za oceánom. Tak tomu bolo v minulosti a tak je tomu aj teraz. Hoci možno sa v budúcnosti situácia zmení. Ak sa pozrieme na zoznam borcov, s ktorými pracoval Teddy Atlas, hneď je jasné, že nadarmo svoj chlieb nejedával.

 

V zozname jeho zverencov sú takí šampióni a contenderi ako najmladší majster sveta v profi-boxe všetkých čias a národov Wilfred Benitez, s ktorým pravda Atlas pracoval v posledných rokoch jeho kariéry, Barry McGuigan,  Tracy Harris Patterson, Simon Brown, Donny Lalonde, Julian Solis, Joey Gamache, Gary Jacobs, Shannon Briggs, Michael Grant, Kirk Johnson, Kallie Knoetze a mnohí ďalší. Ale je treba spomenúť dvoch borcov, spolupráca s ktorými priniesla Teddymu Atlasovi slávu a zvučné meno: boli to Mike Tyson a Michael Moorer. A ak Moorer, v rohu s Teddy Atlasom urobil naozajstnú senzáciu v roku 1994, kedy ako bývalý majster sveta v cruiserweight dokázal poraziť nie hocikoho - ale legendu svetového boxu EvanderaHolyfielda a stať sa tak po prvý raz v histórii boxu ľavákom - majstrom sveta v ťažkej váhe (WBA a IBF), Tysona, Teddy spolu s jeho adoptívnym otcom, Cusom D´Amato, obrazne „postavil na nohy", keď v ňom založil základy toho budúceho „bojového stroja", pred ktorým sa chveli najlepší heavyweighti sveta...

Theodor A. Atlas Jr. sa narodil 29 júla 1956 v rodine lekára, maďarského žida Theodora Atlasa Sr. Teddy vyrastal v najjužnejšom a málo osídlenom rajóne New Yorku, Staten-Islande. Jeho otec bol veľmi vážený človek a špecialista, avšak jeho synček mal veľmi bujarý a tvrdý charakter. Teddymu sa nepáčil pokojný a solídny život predstaviteľa strednej triedy, priťahoval ho pouličný život plný nebezpečenstva a dobrodružstiev. Teddy možno nenašiel spoločnú reč s rodičmi kvôli tomu, že jeho matka bola závislá od alkoholu a otec, hoci aj bol veľmi pozitívny človek bol v tom čase pomerne chladný a neprístupný. Čo čakalo chlapca na uliciach netreba vysvetľovať. Teddy, ktorý „zabudol" na školskú dochádzku bol častým hosťom na policajných staniciach a neraz jeho život visel na vlásku počas bitiek pouličných bánd.

Svoju slávnu obrovskú jazvu, ktorá sa zhora nadol tiahne od čela až po krk na ľavej strane jeho hlavy, získal Atlas v bitke s „presilou protivníka". Šarvátka sa strhla po tom, ako auto s neznámymi výrostkami narazilo do auta, v ktorom bol Teddy a jeho priateľ. Odplatili votrelcom tou istou mincou a nakoniec sa táto hra na „narážačky" skončila tým, že obidve autá zastavili a výrastkovia si začali vyjasňovať veci za pomoci pästí. Zbabelý Teddyho priateľ vyskočil na strechu auta a Atlas musel sám odrážat útoky piatich protivníkov. Pár z nich dokázal zvaliť na zem a vtedy, ktosi z tých, čo ostali na nohách vytiahol nôž a pretiahol ním Teddyho po tvári. Atlas sa doteraz na toho chlapca hnevá a hovorí, že niečo také počas férovky môže urobiť len nečestný všivák.

 


Teddy pracoval s Tysonom od roku 1979 do 1983 - dovtedy, kým Tyson nezačal nechutne obťažovať 11 ročnú neter Atlasa.
 

Otcovi sa samozrejme nepáčil taký životný štýl syna. Keď Teddy prišiel k nemu do ordinácie, znovu s porezanou tvárou, Theodor starší prikázal svojej pomocníčke odkázať synovi, aby sa postavil na koniec rady a čakal až na neho príde rad tak, ako ostatní pacienti. A keď nakoniec prišiel rad na Teddyho, otec bez slova vpichol synovi surovo veľkú ihlu a s ľahostajnosťou v očiach začal šiť jeho ranu na tvári. Teddyho Atlasa od takého života a väzenia nezachránil nikto iný, ako už vtedy slávny tréner boxu a vychovávateľ ťažkých prípadov, Cus D´Amato. Tréningy v jeho telocvični si Teddy zamiloval okamžite. Čoskoro Atlas začal demonštrovať aj určité úspechy v ringu.

V roku 1976 sa dokonca stal víťazom „Golden Gloves" Adirondacku v light welterweight. Avšak krížik na kariére Atlasa urobili vážne problémy s chrbtom. Múdry D´Amato vedel, že Teddy bez boxu znovu skĺzne na šikmú plochu pouličných dobrodružstiev a ponúkol Atlasovi stať sa jeho pomocníkom. Trénerská práca sa Teddymu páčila, už od prvých krokov na tomto poste vedel, že sa to môže stať jeho životným poslaním. Atlas mal absolútne vyhovujúci charakter na prácu s boxermi: vždy bol veľmi sebaistý, tvrdý, náročný, nekompromisný, avšak pri tom neobyčajne spravodlivý človek. Atlas, spolu s ďalším pomocníkom D´Amato - Kevinom Rooneym praktizovali s boxermi všetky myšlienky a metodiky, ktoré vymýšľal v teóriách Cus.

Teddy sa od prvých dní príchodu Mike Tysona do domu a telocvične D´Amato aktívne účastnil na výchove a smerovaní budúcej legendy svetového boxu. Mika nebolo vždy jednoduché ovládať, ale Atlas bol zrejme jediným v telocvični, okrem snáď samotného Cusa, kto sa Tysona nebál. Všetky tie „firemné" úderové kombinácie Železného Mika, ktoré sa neskôr stali slávne po celom svete, s ním naštudoval na lapách práve Teddy Atlas. Pracoval s Tysonom od roku 1979 do 1983 - dovtedy, kým Tyson nezačal nechutne obťažovať 11 ročnú neter Atlasa. Keď sa o tom Teddy dozvedel, v zúrivosti schmatol pištoľ a priložil ju Tysonovi k hlave. Po tomto incidente ich spolupráca samozrejme nemohla pokračovať ďalej. Atlas ešte nejaký čas pracoval s inými zverencami Cusa (Mika začal trénovať Rooney), avšak onedlho D´Amato navrhol Teddymu aby dal výpoveď a ponúkol mu ako svojráznu kompenzáciu platiť mu 5 % zisku zo všetkých budúcich profesionálnych zápasov Tysona. Hrdý a rozhodný Atlas však zlostne odmietol jeho ponuku a vyšiel z D´Amatovej telocvične s vysoko vztýčenou hlavou.

V živote Teddyho nasledovala úspešná a plodná práca s mnohými talentovanými aj menej talentovanými profi-boxermi. Stojí za zmienku, že ešte v roku 1980 Atlas dostal pozvánku a pracoval s olympijským teamom Švédska, ktorý boxoval na OH 1980 v Moskve. Okrem svojich zvláštnych trénerských predností, je Teddy Atlas známy svojím veľmi výbušným, emocionálnym, impulzívnym a dá sa dokonca povedať až artistickým prejavom počas zápasov svojich zverencov. Niektorí novinári mu to vyčítajú, myslia si, že sa tak snaží zaujať pozornosť divákov, sám Teddy to však odmieta. Po čase, výrečného a živelného Atlasa médiá zaujali. Keď si sám vyskúšal úlohu tele a rádio komentátora, Teddy pochopil, že to je ďalší druh činnosti, ktorý sa môže stať jeho poslaním. A postupne, z roka na rok, teležurnalistika začala v jeho živote zaujímať stále viac miesta a vytesnila trénerskú činnosť na druhú koľaj.

Teddy pracoval na prenosoch boxerských zápasov ešte v čase, kedy ich vysielali na verejnoprávnych staniciach, presnejšie na kanáli ABC v sérii priamych prenosov pod názvom „Wide World of Sports Broadcast of Championship Boxing". 3 roky Atlas videol reportáže na rádio HBO, pracoval ako komentátor na kanáli Showtime a od jesene roku 1998 dodnes pracuje ako expert-analytik, ktorý komentuje večery boxu na najväčšom športovom kanáli Ameriky ESPN, ktoré sa vysielajú pod názvom „ESPN2´s Friday Night Fights". V minulosti, okrem piatkových zápasov Teddy komentoval aj sériu každú stredu pod názvom „Wednesday Night Fights", ale tá bola minulý rok zrušená. Okrem toho Atlas komentuje už tretiu Olympiádu za sebou a najväčšie súťaže v amatérskom boxe. V roku 2000, 2004 a 2008 to robil pre stanicu NBC, ktorý vysiela olympijské boxerské turnaje po celej Amerike. Mnohé tlačové a elektronické vydania sa často na Atlasa obracajú s prosbou vystúpiť ako expert alebo prognostik zápasov na svojich stránkach.

 

Počas rozhovoru zvýšeným tónom Atlas len len že nepoužil päste na svojho šéfa v ESPN, Douga Loughreya.
 

Teddy sa neobmedzuje svojimi dvoma základnými činnosťami. Hral vo filme: v epizódnych úlohách takých známych filmov ako „Triumph of the Spirit" s Willemom Dafoe, „Don King: Only in America" s Vingom Rhamesom, „Gloria" Sidney Lumeta a Sharon Stone a „Play it to the Bone" s Antonio Banderasom a Woody Harrelsonom. Pričom, vo filme „Triumph of the Spirit" námetom ktorého je život boxera za múrmi koncentračného tábora počas druhej svetovej vojny Atlas učil rôznym boxérskym kúskom herca hlavnej úlohy, Willema Dafoe a tiež režíroval boxerské scény v tomto filme ako aj v jednej zo sérií populárneho seriálu „Mimo zákona". Okrem toho, Teddy pracoval ako kondičný tréner slávnej baletky Twyly Tharp, ktorá sa vďaka jeho hodinám dokázala vrátiť na scénu v 42 rokoch.

Atlas neobišiel ani literárne prostredie, napísal v spoluautorstve s Peterom Alsonom autobiografiu „From the Streets to the Ring: A Son´s Struggle to Become a Man", ktorá vyšla v roku 2006. A ďalej, v roku 1997 Teddy založil na počesť svojho zosnulého otca dobročinnú nadáciu (The Dr. Theodore A. Atlas Memorial Foundation), ktorá vďaka príspevkom bohatých ľudí zo sveta športu, umenia, biznisu a politiky pomáha potrebným. Čestná a prísna povaha Atlasa sa veľmi jasne prejavila v januári roku 2008, kedy počas rozhovoru zvýšeným tónom Atlas len len že nepoužil päste na svojho šéfa v ESPN, Douga Loughreya.

Atlas vtedy takto vyjadril svoje rozčúlenie ohľadne kvitnúcej favorizácie niektorých promotérov a matchmakerov v boxerských prenosoch tejto stanice, ktorí prostredníctvom svojich známostí s vedením ESPN, pretláčali vo vysielaní borcov iných promotérov (za čo samozrejme brali peniaze), úroveň ktorých nepríliš zodpovedala štatútu najväčšieho športového kanála Ameriky. Teddy bol za to na týždeň odstavený od éteru, avšak donútil tak majiteľov stanice zamyslieť sa nad prekvitaním korupcie na ESPN. Nekompromisný postoj povahy Teddy Atlasa potvrdzuje aj jeho životné krédo: „Pri akejkoľvek nebezpečnej situácii možno nájsť spôsob utiecť, ľahšie je však ostať na mieste a biť sa, ako potom žiť s myšlienkou, že si utiekol." V roku 2005 bol Teddy Atlas prijatý do Svetovej siene slávy boxu (WBHOF). V osobnom živote má Teddy poriadok: už veľa rokov žije so svojou milovanou ženou Elaine, s ktorou má už teraz dospelé deti - dcéru Nicol a syna Theodora III.

 

Zdroj: 

 

"Championat.ru"